Galgán lékařský (Alpinia galanga)
Bylina pocházející z Indie, která se užívá odnepaměti, většinou jako koření. Užívá se podzemní oddenek, který má podobnou chuť jako zázvor, proto se jím hojně koření ponejvíc v Asii (setkáte se s ním v Číně, Thajsku), je součástí koření Nasi goreng, které seženete ve specializovaných prodejnách i u nás. Dál je součástí švédských kapek.
Věhlas galgánu v našich končinách probudila abatyše a léčitelka Hildegarda von Bingen, která ho doporučovala při srdečních slabostech, srdeční neuróze, stresu (1-2 špičky nože galgánového prášku do sklenice vody nebo při náhlé nevolnosti přímo do úst).
Galgán pomáhá vylučování žluči a tvorbu žaludečních šťáv při špatném trávení, nechutenství, kdy se pije nasekaný sušený kořen – na litr horké vody 2 čajové lžičky galgánu, scedíme po cca 5 minutách, pije se 3 x denně před jídlem, pomalu upíjíme teplý čaj. Kromě trávení zlepšuje galgán metabolické poruchy, reguluje funkci a činnost orgánů v malé pánvi. Malý bonus pro pány – galgán je mužské afrodisiakum. Galgán je vhodný na potírání viróz, chřipky, horečky. Tam stačí mletý galgán na špičku nože do sklenice, k ochucení můžeme přidat jakýkoliv sirup. V Asii se užívá i jako prevence rakoviny, léčení pásového oparu, při bolestech kloubů a zad u starých lidí. Hildegarda z Bingenu doporučovala galgánové víno jako prevenci nachlazení v zimě – na pohár vína lžičku galgánu, nechat projít varem, odstavit a pít teplé. Pozor, ale nepřežeňte, galgán jde předávkovat, kdy pak způsobuje zvracení, průjmy a bušení srdce.
Táňa