Oměj

Oměj šalamounek (Aconitum napellus)

Dnes o bylinkách z trochu jiné “strany”…
Oměj je nádherná rostlina, která dokáže dorůst až do výšky 2m. Roste v Evropě i Asii. Bylina má ráda vlhká místa u potoků a v horských oblastech. Kořeny připomínají malou řepu. Její špatná pověst trvá už od dob starověku, protože její jed se používal na šípy, ale ponejvíce se užíval v travičství. Ve starém Řecku panovala pověst, že ho stvořila Hekaté ze slin z Kerberovy tlamy (Kerberos=strážce podsvětí – pes). Řecká mytologie uvádí např. příběh Médey, která tímhle jedem otrávila Théseův pohár, aby se mu pomstila za to, že ji opustil. Spiknutí proti Alexandru Velikému zkoušelo i takový trik, že měl být otráven polibkem ženy, jejíž rty byly natřeny jedem z oměje, který jinak sama užívala po dlouhou dobu po malých dávkách. Spiknutí ale odhalil Aristotelés. Další z obětí této byliny byl papež Adrian VI. No a prorok Mohamed prý jen o vlásek unikl smrti, když odhodil kousek masa otráveného omějem. Smrt císaře Claudia a jeho syna Britannika se připisuje také oměji. Oměj šalamounek byl jako jed populární mezi středověkým duchovenstvem, protože tu kariéra jednotlivců často závisela na vhodně načasovaném úmrtí představeného.
Nejčastěji se pěstoval ve středověku v klášterních zahradách, říkalo se mu “zlý mníšek”.
Oměj je nádherný, ale prudce jedovatý, takže se nedoporučuje, aby se pěstoval na zahradě, kvůli možnosti otravy dětmi a domácími zvířaty.
Používá se v homeopatii a v lékařství, ale je třeba naprosto přesného dávkování. Dobře působí na revmatismus, snižuje horečky, ulevuje při chřipce, zánětu průdušek, usnadňuje odkašlávání. Zmírňuje bolesti nervů. je např. složkou kapek proti kašli Pleumolysin. Zevně se používá jako anestetikum. Ale opravdu, toto nechte jen lékařům a odborníkům. I dotýkat se této byliny je lépe jen v rukavicích.
Ale hlavně, proč o bylině píšu. Oměj se používá v magii a byl součástí tzv. “létacích mastí” čarodějek. Kořen se používá jako ochrana proti upírům a vlkodlakům. Z těchto důvodů se i vysazoval oměj na hrobech. Listy se používaly pro vykuřování při pohřbech a v nekromantických obřadech…

Táňa