Kaštan koňský – Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)
Dospělí, děti, všichni milujeme sbírání kaštanů, jejich lesklou slupku, rádi je nosíme v kapse…Já mám tu výhodu, že před mým domem je několik majestátních kaštanů a mohu si nasbírat, kolik chci…No a kromě toho, že se kaštany většinou musí povinně donést do školy, kde se z nich vyrábějí zviřátka, je kaštan léčivý.
Kaštany do Evropy přivezl asi někdo v kapse cca před 200 lety z Turecka, kde původně rostly, odkud pocházejí. S plody kaštanu se zkoušely různé věci, ochutnávat jsem je nezkoušela, ale prý jsou velmi hořké, snad proto milují jejich plody kozy a prasata (asi jako digestivum ), kaštan koňský proto, že se plody krmili i koně…
Svým majestátním vzhledem jak květy, pak plody, nám dělají radost….
Jako léčivé se sbírají hlavně plody, používá se lihovodný roztok, zevně. Nebo se může vnitřek kaštanu zapracovat do gelu nebo masti, krému. Účinky kaštanu jsou ty, že zpevňuje cévy, žilní stěny, upravuje tonus cév při žilní nedostatečnosti, odstraňuje hemoroidy, odbourává noční křeče do lýtek a těžké nohy, urychluje vstřebávání modřin a otoků, podlitin a mažou se s ním bolavé klouby.
Při vnitřním užívání (jako kapky) se používají spíše květy, zlepšují cirkulaci krve v plicích a zpevňují vnitřní stěny cév, ale tam doporučuji kaštanové kapky zakoupit u odborníků, kvůli správnému ředění, abychom si nezpůsobili nevolnost…
Ps.:ještě se kaštany dávají do látkového pytlíčku do nohou v posteli, vytahují prý bolest kloubů a cév, jak říkávala moje prababička – tolik kaštanů do pytlíku, kolik je ti let plus jeden…na jaře vysypat…
Táňa Labovská