Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Kostival – kostihoj, anglicky třeba knitbone -kostisrůst, mluví svým názvem sám za sebe. Tahle bylinka se užívá v lidovém léčitelství pro své hojivé účinky. Doporučoval se na obtížně se hojící rány, pohmožděniny, modřiny, ale i na zrychlení srůstu zlomenin kostí. Podle dostupných pramenů dříve ranhojiči na bojištích vařili pastu z rozdrceného kořene kostivalu, která slepovala dohromady sečné a tržné rány asi jako dnes chirurgická lepidla…
Dnes se uplatňuje kořen a listy v nálevu nebo odvaru zevně do koupelí, jako mast nebo gel na krvácející hemoroidy, křečové žíly, modřiny, bércové vředy, vymknuté kotníky, natažené šlachy, při svalových zánětech a zánětech šlachových pouzder i obtížně se hojících rány, jako obklady při záchvatech dny na postižené místo…
Dříve se kostival užíval i vnitřně, např. pro hojení žaludečních vředů a urychlení hojení zlomenin, dnes se spekuluje o tom, že je vnitřní užívání toxické, ale názory se různí, např. v USA je vnitřní užití povoleno, u nás ne. Protože jsem s kostivalem sama dost experimentovala, přikláněla bych se k místnímu názoru…V každém případě by neměly užívat kostival těhotné a kojící matky a děti do 3 let.
Nálev na obklady: Na čtvrtlitrový hrnek vařící vody 1 polévková lžíce kostivalu, louhujeme 10 min…
Táňa