Křen selský (Armoracia rusticana)
Nachlazení, rýmy a virózy teď vidím všude kolem sebe, tak zas jednu osvědčenou rostlinku – křen. Křen (strouhaný kořen) se používá v kuchyni jako příloha k masům, do pomazánek, se šlehačkou, sýry, hořčicí, apod…. Jeho léčivé účinky znali už staří Egypťané,kteří ho používali hlavně na obklady. V léčitelství se nastrouhaný křen (křenová placka) smíchaný s hladkou moukou a sádlem zhruba v poměru 1díl křenu : 5 dílům mouky a 1 dílu sádla, používá jako obklad na bolavé a ztuhlé klouby a průdušky. Křen naložený v octě se používal jako mazání na revma. Při strouhání se uvolňuje ostrý křenový olej, takže si pořádně zapláčeme, protože dráždí čichové nervy, což ale vůbec nevadí, protože se pročistíme. Křen působí protizánětlivě, takže jak píšu výše, nachlazení, angíny. Odhleňuje. Působí pozitivně na obranyschopnost těla, dokáže odbourat infekce v dýchacích cestách i zažívání, normalizuje střevní mikroflóru. Je mírně močopudný, obsahuje vitamíny A, velké množství vitamínu C, B, z minerálů draslík, vápník, mangan, železo, cukry a vlákninu.
Protože se moje věštírna jmenuje podle delfských věštkyň – Pýthií, napíšu o legendě, kdy řekla Pýthie (věštkyně) jednomu z králů, který si tam přijel pro věštbu ohledně zdraví, že ředkvička má cenu olova, řepa cenu stříbra a křen cenu zlata…inu, v době bez antibiotik měla nepochybně pravdu…
Dříve se věřilo, že nastrouhaný křen poházený kolem domu zažene zlo. Strouhaný křen se přidává do některých ochranných kadidel, nebo se na ochranu házel do ohně. Obsahuje ho kadidlo při exorcismu. Vařené křenové listy sloužily k barvení obřadních rouch, provazů a šňůr.
Ale stejně, není nad domácí jablkový křen…
Táňa