Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia)
Jestli na vás se sychravým počasím už skočila nějaká choroba, viróza, chřipka, prochladnutí, tak výborným prostředkem na jejich hubení,s dostatkem vitamínu C, je jeřabina, tedy plody jeřábu. Jeřabiny jsou potopudné, močopudné, rozpouštějí močové a žlučové kameny, pomáhají zvýšit tvorbu žluči, používají se i při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a od středověku se jeřabiny užívají jako desinfekce střev při průjmech. Z tohoto posledního důvodu byla jeřabina využívána vojenskými felčary v dobách napoleonských válek. 2 čajové lžičky podrcených bobulí přelijeme 350 ml horké vody a necháme hodinu odstát. Pijeme 3x denně hrnek. Jeřabiny se užívají i jako prostředek proti bradavicím, kuřím okům, potírají se jimi postižená místa. Kompot z jeřabin nebo jeřabinové víno či likér jsou také velmi chutné…
Z magického hlediska je jeřabina posvátný strom, vysazovala se poblíž stavení a stájí jako ochrana proti blesku a černé magii. Ze dřeva jeřabiny se vyráběly runy pro věštce, magické šípy a kříže z jeřabinového dřeva, ovázané červenou nití, se nosily na hrudi proti uhranutí, uřknutí a kletbám. Z jeřabin připravovali věštci nápoje pro přesunutí se do jiných realit, pálením dřeva jeřabiny se přivolávali dobří ochranní duchové.
U nás se dříve vysazovaly celé aleje jeřabin podél silnic, což milovalo ptactvo a z hlediska magické ochrany to byl také skvělý počin, proto jestli má někdo z vás tu možnost, přimlouvám se za výsadbu jeřábů…
Táňa