Břečťan popínavý (Hedera helix)
Břečťan je vždyzelená plazivka, která obroste, na co přijde, domy, stromy, zídky…Co sevře do svého objetí, to nepustí…
Pamatuji si, jak jsem chodila se se svou prababičkou coby dítko na hřbitov, kde spočívali její milovaní a všechny hroby, hrobky a okolí bylo porostlé břečťanem. Od té doby s břečťanem příliš nekamarádím, protože mi připadá takový…smutný.
Ale je to léčivka, která se v současné době užívá hlavně do léků proti kašli (sirup a kapky Hedelix). Léčivé jsou listy, které se sbírají na jaře nebo v létě. Suší se ve stínu a nesmí být zahnědlé. Odvar chutná hořce nebo někoho až škrábe v krku. V malých dávkách se podává na rozšíření cév, větší dávky způsobují naopak zúžení cév a zpomalení srdečního tepu. Čerstvé listy se přikládají na nehojící se rány nebo popáleniny, také při revmatických bolestech nebo dně. Na břečťan je dost lidí alergických, lehce se dá vyzkoušet přiložením čerstvého rozemnutého listu na pokožku…Břečťan si ordinovat sami vnitřně nezkoušejte, pouze můžete vyzkoušet čerstvé listy přikládat na revmatické klouby, apod.
Pro zajímavost – v Americe a přilehlých oblastech roste jedovatý břečťan (Toxicodendron radicans) – obrázek vpravo, který způsobuje popálení podobně jako bolševník…
Táňa