Růže stolístka (Rosa centifolia)
Včera jsme si s kamarádkou povídaly o růžovém lokumu, což je orientální cukrovinka vyráběná z růží (asi něco jako marshmalow z růží) a taky je dnes MDŽ, kdy muži dávají ženám květiny, proto něco o těch nejkrásnějších – něco o růžích…
Růže asi existovaly dřív než lidé a není kultury, ve které by nebyly opěvovány. Kromě jejich krásy a vůně se s nimi odjakživa čarovalo a používaly se v kouzlech a rituálech lásky a krásy. Růže má antibakteriální, antivirové, antimikrobiální a protiplísňové účinky, snižuje bolest. Vědci prokázali účinnost růží při léčení aids a zlatého stafylokoka. Růžový čaj je vhodný pro diabetiky, protože příznivě působí na močový měchýř a pro své antioxidační účinky, na snížení hladiny cukru v krvi. Dokonce jsem nedávno četla studii, že pozorování a kochání se růžemi uklidňuje, zlepšuje psychiku a spouští hojivé procesy. Růžové plátky se konzumují, ve Francii a v Bulharsku se běžně prodává džem z růžových plátků (dnes už běžně v prodejnách zdravé výživy a bio obchodech i u nás) který je skvělý, růžové plátky jsem jedla i naložené v medu…také lokum s růžemi je hmmm…pochoutka…i ten už se sem dováží…V bylinkových lékárnách běžně koupíte sušené růžové plátky nebo poupata…
Výtažky z růže nebo přípravky s růžovou silicí skvěle působí při různých zánětech, nehojících se ranách, nečisté pleti, ale také při artritidě a dalších bolestech či otocích kloubů a páteře.
V kosmetice se růže používají hojně, existují celé škály kosmetiky s růžemi, růžovou vodou, která se běžně používá v Orientu, růžový olej, který se lisuje z růžových plátků se používá do parfémů. Velmocí na pěstování růží pro kosmetické účely je Bulharsko a Francie, známé jsou také růže z Damašku…Růže (poupata) slouží i jako vykuřovadlo a jak jistě uhodnete, používají se hlavně pro kouzla lásky a krásy…
Táňa