Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Nejbližší magický svátek bude svatojánská noc a tak něco o třezalce, která by se tu noc měla sbírat… Třezalka je jedna z nejmagičtějších bylinek u nás. Na co se používá – třeba na nespavost, úzkost, stres a deprese, čaj z třezalky je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, lehčích depresích, “skleslé mysli”, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách. Někteří z nás trpí lehkými depresivními stavy v zimním období. Jsou způsobené především nedostatkem světla a slunečního záření. Můžete být víc skleslí, mít dlouhotrvající mizernou náladu bez důvodů a celkově pocit větší únavy, ztrátu motivace…na to vše pomůže třezalka. U žen může někdy pomoci při hormonálních výkyvech (ponejvíc v klimakteriu). Třezalka působí mírně močopudně, blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivá onemocnění.
Třezalka pomáhá i při nemocech zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev, průjmy, střevní chřipky. Celkově také podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater. Považuje se za přírodní antibiotikum, pomáhá bojovat proti chřipce a virózám K vnějšímu užití (mazání) se používá třezalkový (svatojánský) olej. Hlavními účinky jsou v tomto případě podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí, takže třeba jako mazání na revma, záda, vykloubeniny, výrony, modřiny a otoky vzniklé pohmožděním či naražením, používá se jako mazání nebo olejové obklady. Potírají se jím menší poranění kůže a popáleniny, štípnutí a bodnutí hmyzem.
Třezalka bohužel působí tak, že odbourává účinky hormonálních léků, hlavně hormonální antikoncepce, takže ji nemohou užívat ženy, které tento druh antikoncepce využívají. Dalším poměrně nepříjemným účinkem je při dlouhodobějším užívání světloplachost (dlouhodoběji znamená víc cca jak 5 týdnů).
Z hlediska magie je třezalka bylinou ochrannou, jak vnitřně jako čaj, tak nošením na těle nebo zavěšením svazku bylin doma.
Třezalku lze běžně nasbírat, zakoupit v lékárnách nebo bylinkových prodejnách a na netu.