Kopyšník tmavý – Červený kořen, slov. Sekernica tmavá (Hedysarum hedysaroides)
Červený kořen je bylina s fialovými květy, která roste hlavně na území Altaje a jižní Sibiře, u nás je prakticky na vyhynutí, v malém množství je možno ji vidět v Tatrách. Její kořen zasahuje až do hloubky 5 m. Místní obyvatelé na Sibiři jí také říkají Medvědí kořen, protože ji vyhledávají a vyhrabávají medvědi ke konzumaci po zimním spánku.
Červený kořen se používá hlavně k léčení urogenitálního traktu, je účinný při onemocněních močového měchýře, prostaty, prolapsu konečníku, onemocnění jater, vodnatelnosti a chudokrevnosti. Užívání červeného kořene podporuje včasné odstranění přebytečné tekutiny z těla a normalizuje močení. To pomáhá rychle se zbavit otoků. Červený kořen pomáhá obnovit svalový tonus, který je důležitý pro rodící ženy. Má účinky i jako prevence rakoviny prsu. Bylinka napomáhá cirkulaci tekutin v těle a zmírňuje záněty, příznivě působí na činnost ženských pohlavních orgánů.
Kopyšník je také afrodisiakem, hlavně pro muže.
Při pravidelném užívání se prokazatelně zvyšuje hladina hemoglobinu v krvi. To pomáhá překonat anémii, zlepšuje imunitu a normalizuje spánek.
Kromě toho červený kořen pomáhá ke správnému fungování nervového systému – zmírňuje bolesti hlavy, dodává sílu, pomáhá předcházet nervovým zhroucení a bojovat s jeho následky.
Táňa