Myrta obecná (Myrtus communis)
Myrta je jedna z rostlin, která přetrvala už z třetihor. V našich podmínkách roste jen doma v květináčích, ale kolem Středozemního moře roste jako keř venku, hlavně na sušších a skalnatých místech.Její název se pravděpodobně odvozuje od řeckého myrtos – vonný balzám. Kromě léčení se využívá i na výrobu alkoholických nápojů- vína a kořalek.
Myrta je zasvěcena bohyni lásky a manželství Venuši (Afrodité). Kromě svateb se používá ale i na pohřbech. Myrtové věnce mívali na hlavách novomanželé už ve starém Řecku, zvyk převzali Římané. Myrtou býval zdoben i vstup do domu nevěsty a ženicha. Pak se zvyk rozšířil po celé Evropě. U nás se pěstovala téměř v každé domácnosti už cca od r.1800. Novomanželé ještě v den svatby sázeli myrtové výhonky, pečovali pak o ně, protože se věřilo, že když se myrta ujme, bude manželství šťastné, když myrta uschne, manželství nevydrží…Dodnes jsou rozporuplné pověry, co se myrty týče, jedna pověra praví, že myrta přitahuje do domu lásku a oddanost, další praví, že když pěstujete myrtu doma, neprovdané ženy v domácnosti se nikdy nevdají a vaše partnerství taky nic moc… To se říká i o rozmarýnu (já se přikláním ke druhé variantě – nevdají, nic moc)
V jižní Evropě je myrta uznávanou léčebnou rostlinou. Je také vykuřovadlem, hlavně v kouzlech na lásku, očištění prostor. Vyráběly se z ní hojně elixíry k navrácení mládí, krásy, zdraví (např.Andělská voda), které některé parfumérské společnosti vyrábějí dodnes. Větvičky myrty se dávaly v Řecku a starém Římě do piva i vína..