Fejchoa (Acca seloviana)
Fejchoa (někdy také španělsky feijoa) je stálezelený keř nebo malý stromek, který pochází a nejvíce se pěstuje na Novém Zélandě, dnes už jeho pěstování zkouší Skotsko, Jižní Amerika a Rusko, pěstuje se na Kavkaze.
Je bohatá na vitamin C (asi 20 mg/100 g) a A. Dále obsahuje vitaminy skupiny B a minerály. Co je důležité – patří mezi druhy ovoce, které jsou velmi bohaté na kyselinu listovou, to je látka nezbytná pro krvetvorbu, její nedostatek během těhotenství může vést k anémii a k poškození plodu. Dál má vysoký obsah jódu (100 µg/100 g), jen o něco málo nižší než v mořských rybách (150 až 350 µg/100 g), to pomáhá např. při strumě (nezánětlivé zvětšení štítné žlázy), fejchoa působí dobře i při zácpě, pro vysoký obsah vlákniny. Díky tomu všemu (vláknina, kyselina listová, jód) je fejchoa velmi vhodná pro těhotné ženy.
Z fejchoi se jí buď okvětní plátky(které se i kandují) nebo plod, který se musí oloupat. Bohužel se nedováží, protože plody se po utržení velmi rychle kazí, jsou měkké a nesnesou přepravu. Fejchoa je vhodná k přípravě džusů, moštů, kompotů a džemů. Na Novém Zélandě z ní vyrábějí skvělou vodku zn. Below a semínka z plodů se používají v kosmetice jako peeling…