Podběl lékařský (Tussilago farfara)
Už v časném jaru vylézají žluté hlavičky, které dělají jaro veselejší, tentokrát není řeč o pampeliškách nýbrž o jiné léčivé bylince – o podbělu..Podběl miluje vápenité půdy,roste na kamenitých stráních, ve strouhách, na krajích lesů, cest a silnic, na březích řek, na sídlištích…Podběl roste prakticky po celé Evropě, Asii i v Americe.
Květy se na noc a za nepříznivého počasí zavírají.
Podběl má léčivé květy a listy. Květy se sbírají v březnu a v dubnu, listy až po odkvětu, začátkem léta. Snadno se ale dají zaměnit za listy devětsilu. Podběl sbírejte jen na netoxických místech, určitě ne u silnice, kde velmi rád roste, protože byste nadělali víc škody na svém zdraví, než užitku.
Podběl se používá (květy) při onemocnění průdušek, zahlenění, při astmatu, bronchitidě, laryngitidě, černém kašli, zánětech horních dýchacích cest, zánětech tlustého střeva, Crohnově nemoci, na zlepšení metabolismu organismu. Listy se užívají na obklady při zánětech kůže, zánětech žil a kloubů, při revmatismu, pásovém oparu. Čerstvé listy se trochu podrtí a přikládají se lícovou stranou na bolestivé místo, kde se přichytí obvazem. Podběl se využívá i v kosmetickém průmyslu, kde se přidává do krémů, masek a pleťových vod na problematickou, mastnou a trudovitou pleť.
Z podbělu je nejlepší odvar. Jako každá bylinka – není vhodné delší užívání jak 4-6 týdnů a užívat nemohou těhotné a kojící ženy.