Celer

Celer – Miřík celer (Apium graveolens)

Celer je dvouletá rostlina, kterou asi všichni známe. Původem je z jihozápadní Evropy. Planě roste ještě dnes poblíž moře v bažinatých místech nebo v přílivové zóně. V kuchyni se používají jak listy, tak hlíza, tak semena. Celer si cenili ve starověku hlavně Řekové, kteří brali celer jako rostlinu zasvěcenou Diovi a korunovali jím vítěze. Ale taky celer běžně používali do jídel…
Dnes se celer používá v kuchyni, je to ideální potravina s dostatkem vitamínů, minerálů i vlákniny. Usnadňuje trávení, odpomáhá střevním kolikám, dodává energii, odvar z listů působí dobře proti nespavosti. Celer podporuje odvodnění a správné vylučování moči. Při zánětech ledvin se ale kvůli jeho razantním účinkům, nedoporučuje. Navíc je to afrodisiakum, o tom žádná. Neměly by ho ve větším jíst těhotné a kojící ženy, protože hodně překrvuje oblast pánve, což by v těhotenství nemuselo být zrovna ku prospěchu.
V magii se semena celeru žvýkají, pokud se potřebujete soustředit a zvýšit sílu na magické úkony a prý proto, abychom my čarodějky nespadly z koštěte při výletech 🙂. Semena se také používají jako vykuřovadlo při rozloučení s mrtvými.
Bohužel je dnes poměrně častá alergie na celer.

No a jeden skvělý salát z celeru:
Salát Waldorf (jeden z receptů)
menší kořen celeru
2 jablka(spíš kyselejší)
2 lžíce jader vlašských ořechů
lžičku rozinek(předem namočit)
2 lžíce citrónové šťávy
3 lžíce zakysané smetany
2 lžíce majonézy
1 lžičku medu
sůl
Postup:
Oloupaný celer nakrájejte na nudličky a vhoďte do horké osolené jablečno-octové vody. Povařte pět minut, sceďte a nechejte odkapat a vystydnout na cedníku.
Oloupejte jablka, zbavte je jádřinců a nakrájejte na centimetrové kostičky. Pokapejte je citronem, aby nezhnědly.
Nasekejte nahrubo vlašské ořechy a nasucho je krátce opražte na pánvi.
Důkladně rozmíchejte majonézu se smetanou, šťávou z půlky citronu, solí a medem.
V míse promíchejte všechny ingredience a dejte pořádně vychladit…

Táňa

celer