Jablečník obecný (Marrubium vulgare)
Býčí krev, bílá buřina, to všechno je jablečník. Je to bylinka trochu podobná hluchavce, pochází z jižní Evropy. Svoje jméno získala, protože opravdu voní podobně jako jablka. U nás roste většinou na navážkách, podél plotů, na okrajích cest, apod. Najdeme ho spíše na Moravě než v Čechách. Dnes se jako léčivka pěstuje ve větším. Sklízí se horní část natě, méně dřevnatá.
Jablečník působí hlavně na trávení, pomáhá při potížích se žaludkem, bolestech a křečích žaludku a střev, při průjmech. Hojí játra a působí skvěle na žlučník a správné vylučování žluči. Rozpouští hleny a usnadňuje odkašlávání, léčí bronchitidy. Kromě toho dokáže působit na správnou činnost srdce a odstraňovat srdeční arytmie. Používá se i při potížích s lymfatickými žlázami.
Traduje se, že do bylinky udeřil Perunův blesk a energie blesku a jeho síla v něm zůstala. Proto je mu a Zemi bylina zasvěcena. Ve starověkém Egyptě byla bylina zasvěcena bohu Hórovi a používala se jako nápoj při komunikaci s bohem.
Jablečník je bylinka, kterou údajně milují skřítci, elfové, rusalky a víly.
Pití jablečníku a nošení jeho semen v bílém váčku na krku údajně chrání a pomáhá člověku jít správnou a poctivou cestou a dělat rychlá a správná rozhodnutí pro jeho život…(možná bychom měli váčky udělat ve velkém a zaslat na patřičná místa 🙂)
Čaj se dělá tak, že 2 zarovnané čajvé lžičky přelijete čtvrtlitrovým hrnkem horké vody, necháte 15 min odstát, scedíte a pomalu pijete…I tady platí, že všeho moc škodí…
Jablečník koupíte v bylinkových lékárnách, na e shopech, můžete si ho sami vypěstovat. Je součástí některých oficiálních lékárenských směsí – Salvat thé a Species cholagogae planta…
Táňa