Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Po svátečním vánočním jídle potřebujeme vitaminovou vzpruhu…Jednou z nich je řeřicha. Pochází pravděpodobně z Egypta a už od antických dob se vozila se na lodích kvůli kurdějím.
Chutná a voní tak trochu jako ředkvička. Je bohatým zdrojem vitamínu C, B1, E a beta karotenu. Dále obsahuje mnoho zdraví prospěšných minerálů například železo, vápník, draslík, hořčík, síru, hořčičný glykosid a další. Musí se jíst čerstvá, nemůže se tepelně upravovat, protože jestli jste to někdy zkusili, je z ní něco jako bláto…
Dobře působí na krvetvorbu, zbavuje tělo škodlivých látek. Je močopudná, hojí záněty močového měchýře, ale může se užívat i preventivně těmi, kdož mají potíže s ledvinami nebo močovým měchýřem, cestami.
Podporuje vylučování žaludečních šťáv, působí na činnost jater a aktivuje žlučník. Usnadňuje trávení těžkých jídel. Pomáhá při onemocnění dýchacích cest, při nachlazení a kašli. Při bolestech zubů se používá odvaru z řeřichy ke kloktání. Výhonky řeřichy zahradní snižují vysoký krevní tlak, posilují imunitu.
Vitamín E, který řeřicha obsahuje ve větším množství, zvyšuje plodnost, sexuální energii a podporuje tvorbu mateřského mléka.
Řeřichu můžeme nastrkat do jídla, kam nám libo, nejvíc asi chutná na chlebu s máslem, vyjímá se na ozdobu polévky, v salátech, pomazánkách, omáčkách, majonézách, na vajíčkách, apod…
Řeřicha se dá pěstovat na mističce za oknem, stačí jí trocha navlhčené vaty nebo buničiny. Když vyroste asi tak, jako je na obrázku, je nejlépe ji odstřihovat po částech nůžkami…Semínka v současnosti koupíte všude,kde se semena prodávají, úplně běžně..dokonce, jak jsem už viděla, že má i několik odrůd…
Táňa