Paprika (Capsicum annuum)
Léčivé účinky papriky objevovali už Římané za dob císaře Nerona. V léčitelství i medicíně se užívá hlavně kvůli látkám, které se jmenují kapsaicinoidy.To je látka, která dělá papriku pálivou a napomáhá tak zlepšení krevního oběhu a dýchání, podporuje trávení a zvyšuje žaludeční sekreci. Kapsicin dokáže pomoci od bolesti hlavy a zad, je vhodný na křečové žíly, omrzliny, srdeční arytmii, otravy potravinami – chilli papričky likvidují bakterie salmonelly a další, také se užívají na rakovinu prostaty. Kapsicin prý zlepšuje růst vlasů vypadaných stresem.
Zevně na pokožku působí kapsicin ze začátku bolesti a pocit tepla až pálení, ale po chvíli dané místo znecitliví, což z něj dělá ideální anestetikum. Na to se začala laboratorně zkoumat v praxi nejpálivější odrůda na světě – Bhut Jolokia, pocházející z Indie.
Uvádí se, že v červených paprikách je dokonce obsaženo třikrát víc vitamínu C než v citrónech.
Ani s paprikami se to však nemá přehánět! Ve velkých dávkách může paprika způsobit kolaps slinivky, podráždění žaludku, zvýšené pocení, zrudnutí hlavy a krku, slzení a výtok z nosu. Při dlouhodobém nadměrném užívání může dojít k poškození slinivky, jater a ledvin. Není také vhodná pro jedince užívající léky na srdce, spaní, žaludeční potíže, na snížení srážlivosti krve.
Táňa