Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Kopřiva je rozšířená po celé Evropě a všeobecně je považována spíše za plevel než rostlinu, které bychom si měli považovat…
Bylina dorůstá až do výšky 120 cm, roste kdekoliv- křoviny, u plotů, na skládkách, ve strouhách, příkopech, kompostech…
Pro léčebné účinky se sbírá nať a listy, prakticky celou sezónu, nejlepší jsou ale mladé kopřivy na jaře. Sbírat se musí v rukavicích.
Kopřiva se používá hlavně pro její čistící – detoxikační účinky, je močopudná, odvádí přebytečnou vodu z těla, pomáhá při otocích a revmatismu. Je vhodná jako podpůrný prostředek při cukrovce, pomáhá u jaterních a žlučníkových onemocnění. Na jaře se mladá kopřiva používá do nádivek, dělá se z ní špenát. Lístky čerstvých kopřiv se dají použít do smoothies. Kopřiva posiluje a vylaďuje střevní činnost. Staršími kopřivami se dříve šlehaly revmatické klouby, kdy při popálení kopřivou došlo k lepšímu prokrvení kloubu a ke zlepšení potíží. Odvar z kopřiv je výborný pro růst vlasů, stačí opláchnout hlavu po umytí (používá se i do šamponů). Z kopřiv se ještě před 100 lety (v období války) vyráběly látky, deky, apod.
Kopřivu můžeme užívat jako čaj, příp. se dají koupit i kapky, pro růst vlasů je možné použít i lihový roztok – nechat kopřivy vylouhovat cca 14 dnů v kvalitním alkoholu, pak scedit a je hotovo. Kopřivu není vhodné vnitřně užívat déle, jak 3 týdny v kuse, protože by mohla začít vyplavovat z těla důležité látky (např.vápník)
Táňa