Černucha

Černucha setá, Černý kmín, Egyptský kmín, (Nigella sativa)

Na zahrádkách našich babiček i prababiček se skvěla tahle krásná bylinka, původem z Egypta, i její blízká příbuzná černucha damašská, dnes se na ni neprávem trochu pozapomnělo… Černucha krásně kvete, léčivá jsou její semena, která dozrávají v malých makovičkách.
Kromě toho, že semena černuchy léčí, používají se také jako koření, které znali už stavitelé pyramid ve starověkém Egyptě. Černucha se používá jako koření všude tam, kde pepř, nové koření nebo tymián, přidává se i do chlebového těsta, zvýrazní jeho chuť. Koření se s ní stále hlavně na severu Afriky a Středním východě.
Účinky černuchy jsou rozsáhlé, k léčení se používá hlavně olej ze semen, který se dá koupit i u nás. Jak píšu výše, že se černucha užívá všude, kde pepř, olej má poměrně ostrou chuť.
Zevně se černucha využívá při potížích s akné a kožních onemocněních, jako jsou například ekzémy, plísně a lupénka. Vnitřně se doporučuje při bolestivé menstruaci, preventivně proti vzniku žaludečních vředů, chrání trávení a zlepšuje metabolismus. Slušně posiluje imunitu, prospívá při onemocněních dýchacích cest, má močopudné účinky a doporučuje se při autoimunitních nemocech (lupus, revmatoidní artritida, atd.). Působí anesteticky a protizánětlivě. Hlavní a největší účinek oleje z černuchy a k čemu se nejvíc využívá je jeho antiparazitický účinek a to, že silně regeneruje játra, kdy se účinek dá přirovnat k ostropestřci
Odvar ze semen se používá jako obklad (může být i odvar v mléce) a z rozdrcených semen se dělají kapky do nosu proti rýmě a zánětu dutin.

Táňa